A kosár üres
ENERGIATÁROLÓ MÉRETEZÉS WEKERLE+ CIKKSOROZAT · 18. RÉSZ

Mekkora energiatároló kell egy 5 kW-os napelemes rendszerhez? 10, 15 vagy 20 kWh?

Egy 5 kW-os hibrid inverter mellé nem automatikusan 5 vagy 10 kWh akkumulátor szükséges. A megfelelő tárolókapacitást a nappali napelemes többlettermelés, az esti fogyasztás, a tartalékigény és a rendszer veszteségei alapján lehet megtervezni.

Konkrét számításokkal hasonlítjuk össze a 10,24, 15,36 és 20,48 kWh-s Midea ESS rendszerkapacitásokat. Megmutatjuk, hogyan számolj családi házra, hőszivattyús fűtésre, esti fogyasztásra és backup-üzemre.

Napelemes kivitelezőknek, villamos tervezőknek, hőszivattyús szakembereknek és viszonteladóknak.

5 kW Inverterteljesítmény
10,24 kWh névleges kapacitás
15,36 kWh névleges kapacitás
20,48 kWh névleges kapacitás

ENERGIATÁROLÁS ALAPJAI

5 kW-os inverterhez 10 kWh akkumulátor? Először tisztázzuk a kW és kWh különbségét!

Az energiatároló rendszerek méretezésénél az egyik leggyakoribb hiba a teljesítmény és az energiatartalom összekeverése.

Az 5 kW-os inverter és a 10 kWh-s akkumulátor két különböző műszaki jellemzőt ír le.

kW = TELJESÍTMÉNY
5 kW

Milyen gyorsan adható le az energia?

A teljesítmény azt mutatja meg, mekkora pillanatnyi villamos terhelést képes kezelni a rendszer az adott üzemmódban.

kWh = ENERGIAMENNYISÉG
10 kWh

Mennyi energia tárolható?

Az energiatartalom azt mutatja meg, mekkora energiakészlet áll rendelkezésre a fogyasztók ellátására.

Egyszerű példa: mennyi ideig elég 10 kWh energia?

Ideális, veszteségmentes számítás mellett egy 10 kWh-s energiatároló 1 kW állandó fogyasztást 10 órán keresztül, 2 kW fogyasztást pedig 5 órán keresztül tudna fedezni.

A valóságban a használható kapacitás, a megengedett SOC-tartomány, az inverter és az akkumulátor veszteségei miatt a tényleges időtartam ennél rövidebb is lehet.

Az alapképlet

Üzemidő (óra) ≈ rendelkezésre álló energia (kWh) ÷ fogyasztás (kW)

Egyszerűsített energiamérleg. Nem helyettesíti az inverter, a BMS, az akkumulátor és a fogyasztók teljesítményellenőrzését.

Ebből az is következik, hogy a nagyobb akkumulátorkapacitás nem növeli automatikusan az 5 kW-os inverter névleges AC-teljesítményét.

FOGYASZTÁSI PROFIL

Mekkora energiatároló kell egy családi házhoz? Az éves fogyasztás önmagában nem elég

Két háztartás éves villamosenergia-fogyasztása lehet azonos, miközben az energiatárolási igényük jelentősen eltér.

Ha az egyik család napközben otthon tartózkodik és a megtermelt napelemes energia jelentős részét azonnal felhasználja, kisebb lehet a később eltárolható energiája.

Ha a másik háztartás napközben keveset fogyaszt, de este sok villamos energiát használ, az akkumulátor nagyobb részt vállalhat a nappali termelés áthelyezéséből.

A méretezéshez ezt a hat adatot érdemes felmérni

01. Éves fogyasztás

A múltbeli adatok jó kiindulópontot adnak, de nem mutatják meg a napszakos eloszlást.

02. Esti és éjszakai fogyasztás

Mennyi energiát vásárol a háztartás akkor, amikor már nincs jelentős PV-termelés?

03. Nappali PV-többlet

Mennyi megtermelt energia marad közvetlen háztartási felhasználás után?

04. Nagy fogyasztók

Hőszivattyú, klíma, HMV-készítés, elektromos főzés és autótöltés.

05. Backup-igény

Mely fogyasztókat és mennyi ideig szeretnének áramszünetben ellátni?

06. Elszámolás és tarifa

A tárolás gazdasági értéke függ a hálózati vételi és betáplálási feltételektől.

Lehetőleg legalább több hét, ideális esetben teljes éves, megfelelő időfelbontású termelési és fogyasztási adatsort használj. Fontos az évszakok és a hétvégi fogyasztás különbsége is.

SZÁMOLT MÉRETEZÉSI PÉLDA

Hogyan számítható ki az energiatároló szükséges kWh-kapacitása?

Az akkumulátorméretezéshez először határozd meg, mennyi energiát szeretnél egy adott időszakban a tárolóból felhasználni.

Ezután a névleges kapacitás és a ténylegesen felhasználható energia közötti különbséget is figyelembe kell venni.

Mi a névleges és a hasznos akkumulátorkapacitás?

A névleges kapacitás a gyártó által meghatározott energiatartalom. A ténylegesen felhasználható energia ettől eltérhet.

Ha például a rendszerben szeretnénk bizonyos töltöttségi tartalékot meghagyni, az energiának nem a teljes névleges mennyisége használható fel a napi fogyasztásra.

Ezenfelül a villamosenergia-átalakítás és az akkumulátoros tárolás is veszteségekkel jár.

EGYSZERŰSÍTETT MÉRETEZÉSI KÉPLET

Szükséges névleges kapacitás

Kívánt napi tárolt energiafelhasználás ÷ (felhasználható SOC-arány × tervezési hatásfok)

A képlet előzetes becsléshez alkalmas, ha a veszteségi tényezőt következetesen, az adott energiamérleghez definiáljuk. A konkrét Midea ESS rendszer méretezésénél a tényleges gyártói kapacitás- és hatásfokadatok az irányadók.

Konkrét példa: este 6,5 kWh energiát szeretnénk az akkumulátorból felhasználni

Tegyük fel, hogy egy háztartásnál a cél naponta 6,5 kWh villamos energia biztosítása a tárolóból.

Az egyszerűsített számításban a névleges kapacitás 80%-át tekintjük tervezetten felhasználhatónak, a további átalakítási és rendszerhatásokat pedig 92%-os tényezővel vesszük figyelembe.

6,5 kWh Célzott energiafelhasználás
80% Feltételezett SOC-ablak
92% Feltételezett rendszerfaktor

6,5 ÷ (0,80 × 0,92) ≈ 8,83 kWh

Ebben az elvi példában körülbelül 8,83 kWh névleges kapacitás szükséges. A Midea ESS 10,24 kWh tehát megfelelő méretű kiindulópont lehet, ha a rendszer többi műszaki feltétele is teljesül.

A fenti 80 és 92%-os értékek szemléltető feltevések, nem a Midea gyártó által erre a konfigurációra garantált használható kapacitás- vagy hatásfokadatok.

A számítás csak akkor értelmezhető napi napelemes energiatárolásként, ha a rendszernek rendszeresen elegendő többlettermelése is rendelkezésre áll a kívánt töltéshez.

10,24 VS. 15,36 VS. 20,48 kWh

10, 15 vagy 20 kWh energiatároló: mikor mekkora kapacitás lehet indokolt?

A Midea PowerInfi G2 rendszerhez tartozó MEB2-B5H-AIO akkumulátormodul névleges kapacitása 5,12 kWh.

A gyártói rendszerkialakítástól függően ezekből különböző névleges energiatartalmú konfigurációk állíthatók össze.

Midea PowerInfi G2 – névleges kapacitások és szemléltető hasznosítható energia
ModulszámNévleges kapacitásElvi felhasználható energia*Méretezési szempont
2 × 5,12 kWh 10,24 kWh kb. 7,37 kWh Kisebb esti energiaeltolási igény
3 × 5,12 kWh 15,36 kWh kb. 11,06 kWh Nagyobb esti fogyasztás és többlettermelés
4 × 5,12 kWh 20,48 kWh kb. 14,75 kWh Kifejezetten nagy tárolási vagy backup-igény

*Szemléltető értékek 80%-os tervezett SOC-felhasználás és 90%-os összesített tervezési tényező mellett. Nem gyártói használhatókapacitás-adatok és nem garantált AC-energiamennyiségek.

Vizuális összehasonlítás

Névleges energiatároló kapacitás

10,24 kWh 50%
 
15,36 kWh 75%
 
20,48 kWh 100%
 
A sávok egymáshoz viszonyított névleges energiatartalmat mutatnak; nem a töltöttségi szintet vagy az éves megtakarítást.

Mikor lehet elég a 10,24 kWh?

Ha az esti és éjszakai fogyasztás mérsékelt, a háztartásnak elegendő nappali napelemes többlettermelése van, és nincs jelentős többórás backup-igénye, a 10,24 kWh-s konfiguráció megfelelő kiindulópont lehet.

Mikor lehet indokolt a 15,36 kWh?

Ha az ingatlan nagyobb esti villamosenergia-igénnyel rendelkezik, és a napelemes rendszer rendszeresen elegendő többletenergiát termel, a 15,36 kWh-s kapacitás jobb illeszkedést adhat.

Mikor érdemes 20,48 kWh-ban gondolkodni?

A 20,48 kWh-s konfiguráció akkor lehet indokolt, ha a nagyobb tárolható energiamennyiség ténylegesen szükséges: például magas esti fogyasztás, hosszabb tartalékellátási elvárás vagy megfelelően tervezett, rendszeres hálózati töltési stratégia miatt.

A nagyobb kapacitás költsége és kihasználtsága külön vizsgálatot igényel.

GYAKORLATI PROJEKTPÉLDÁK

Három családi ház, három eltérő energiatárolási igény

Az alábbi példák fiktív fogyasztási profilokat mutatnak. A céljuk annak szemléltetése, hogy az akkumulátorméretet nem lehet kizárólag a napelemes inverter teljesítményéből meghatározni.

1. PÉLDA · KISEBB ESTI FOGYASZTÁS

Családi ház mérsékelt villamosenergia-igénnyel

A háztartás napi 10 kWh villamos energiát fogyaszt, ebből 5 kWh esik a naplemente utáni időszakra.

Egy vizsgált napon a napelemes rendszer 4 kWh többletenergiát termel a nappali közvetlen fogyasztás fölött.

Következtetés: ezen a napon a tárolóba juttatható napelemes többlet a korlátozó tényező. A 15 vagy 20 kWh-s tároló sem tud több napelemes energiát felhasználni, mint amennyi ténylegesen rendelkezésre áll.

A 10,24 kWh-s rendszer is részben kihasználatlan maradhat ezen a napon.

2. PÉLDA · MAGASABB ESTI FOGYASZTÁS

Családi ház nagyobb fogyasztással

A háztartás napi 19 kWh villamos energiát fogyaszt, ebből 10 kWh a késő délutáni, esti és éjszakai fogyasztás.

A napelemes rendszer egy kedvező termelési napon 11 kWh nappali többletet biztosít.

Következtetés: egy 10,24 kWh névleges tároló már jelentős részt vállalhat az esti energiaigényből, de a 15,36 kWh-s kapacitás is megvizsgálható.

A nagyobb rendszer tényleges előnye a veszteségektől, az SOC-beállítástól és attól függ, hogy a többlettermelés mennyire gyakran áll rendelkezésre.

3. PÉLDA · HŐSZIVATTYÚS HÁZ

Téli fogyasztási csúcs, kevés PV-többlet

A ház téli napi villamosenergia-fogyasztása 28 kWh, amelyből jelentős részt a hőszivattyú és a HMV-készítés okoz.

Egy borús téli napon a napelemes rendszer mindössze 2 kWh többletenergiát termel a közvetlen fogyasztáson felül.

Következtetés: a 20 kWh-s akkumulátor sem fog automatikusan feltöltődni a rendelkezésre álló 2 kWh napelemes többletből.

A nagyobb energiatároló itt inkább a hálózati töltés, a backup-igény vagy más üzemeltetési stratégia miatt lehet indokolt.

Ezek a példák jól mutatják a két alapvető korlátot: az akkumulátort fel is kell tölteni, és később el is kell tudni használni a benne tárolt energiát.

HŐSZIVATTYÚ ÉS ENERGIATÁROLÓ

Mekkora energiatároló kell hőszivattyús családi házhoz?

A hőszivattyús fűtés növelheti az ingatlan villamosenergia-fogyasztását, miközben csökkentheti a más energiahordozókból történő fűtési igényt.

A hőszivattyú által felvett villamos teljesítmény azonban nem azonos a berendezés által leadott hőteljesítménnyel.

Egy 8 kW névleges hőteljesítményű hőszivattyú nem feltétlenül vesz fel folyamatosan 8 kW villamos teljesítményt.

Hogyan számolj a hőszivattyú villamos fogyasztásával?

Az aktuális villamos teljesítmény a hőigénytől, a külső hőmérséklettől, az előremenő vízhőmérséklettől, a COP-tól, a használati melegvíz-készítéstől és az esetleges elektromos rásegítéstől is függ.

Elvi számítás – hőteljesítmény és villamos energia

Ha egy adott üzemi pontban egy hőszivattyú 6 kW hőteljesítményt szolgáltat és a COP értéke 3, akkor a közelítő villamos teljesítményfelvétel:

6 kW ÷ 3 = 2 kW villamos teljesítmény

Kizárólag szemléltető példa. Nem konkrét Riello vagy más hőszivattyú gyártói üzemi adata.

Ha a hőszivattyú 2 kW villamos teljesítményt vesz fel négy órán keresztül, az elvi energiaigénye 8 kWh. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a teljes hőszivattyús fűtési időszak egyetlen akkumulátorról fedezhető.

Hőszivattyú mellett milyen három méretezési kérdést tegyél fel?

  • Mennyi a hőszivattyú tényleges napi villamosenergia-fogyasztása különböző külső hőmérsékleteken?
  • Mennyi ebből a napelemes termelésen kívül jelentkező fogyasztás?
  • Mennyi energia áll rendelkezésre az akkumulátor töltéséhez télen, illetve az átmeneti időszakokban?

Hőszivattyús háznál gyakran előnyös lehet a fűtési és HMV-folyamatok tudatos időzítése, de az épület hőkomfortját, a gépészeti rendszer előírásait és a használati melegvíz-igényt is figyelembe kell venni.

A Landriano hőszivattyús kínálata és a Midea ESS rendszerek együtt is vizsgálhatók komplex korszerűsítéseknél, külön gépészeti és villamos tervezéssel.

SZEZONÁLIS ENERGIAMÉRLEG

Miért lehet más az optimális akkumulátorméret nyáron és télen?

Magyarországon a napelemes energiatermelés az év során jelentősen változik.

Nyáron a hosszabb nappalok miatt több termelés állhat rendelkezésre, míg télen rövidebbek a napok, és a borús időszakok is korlátozhatják a termelést.

A hőszivattyús fűtési fogyasztás ugyanakkor gyakran éppen a hidegebb hónapokban a legmagasabb.

IdőszakJellemző helyzetTárolási következmény
Tavasz Növekvő termelés, mérséklődő fűtés Kedvező energiaeltolási lehetőség
Nyár Hosszabb termelési időablak Gyakoribb teljes feltöltés lehetséges
Ősz Csökkenő PV-termelés, növekvő fogyasztás Nagyobb szerep a fogyasztás időzítésének
Tél Kevés PV-többlet, magasabb fűtési igény Az akkumulátor gyakran nem tölthető fel teljesen PV-ből

Emiatt az akkumulátorkapacitás megfelelő kiválasztásához éves idősoros termelési és fogyasztási szimuláció hasznos. Egyetlen nyári napsütéses nap alapján nem célszerű egész éves megtérülést számítani.

MIDEA ESS ALL-IN-ONE

Midea ESS PowerInfi G2 és HiEnergy: melyik akkumulátormodul tartozik melyik rendszerhez?

A Landriano több Midea ESS energiatároló platformot forgalmaz.

A PowerInfi G2 és a HiEnergy rendszerek egyaránt kínálnak 5,12 kWh névleges energiatartalmú akkumulátormodulokat, de a két modul nem azonos termék.

MIDEA POWERINFI G2

MEB2-B5H-AIO

5,12 kWh

A PowerInfi G2 rendszerhez tartozó moduláris akkumulátorelem.

A PowerInfi G2 kész konfigurációja 5 kW-os háromfázisú inverterrel és 10,24 kWh tárolóval szerepel a Landriano kínálatában.

PowerInfi akkumulátormodul →
MIDEA HIENERGY

MEB-B5H-AIO

5,12 kWh

A HiEnergy magasfeszültségű akkumulátorplatformhoz tartozó modul.

A rendszerhez a gyártó által meghatározott akkumulátorfelügyelet, rendszeralap és kompatibilis HiEnergy inverter szükséges.

HiEnergy akkumulátormodul →
A két 5,12 kWh-s akkumulátormodul nem felcserélhető

A MEB2-B5H-AIO a PowerInfi G2 platformhoz, a MEB-B5H-AIO pedig a HiEnergy rendszerhez tartozik. Az azonos kapacitás nem jelent automatikus elektromos, BMS- vagy kommunikációs kompatibilitást.

Midea ESS PowerInfi G2 – 5 kW + 10,24 kWh

A Landriano kínálatában a Midea ESS PowerInfi G2 MEI2-HT5H-AIO háromfázisú hibrid rendszer 10,24 kWh névleges akkumulátorkapacitású csomagban érhető el.

5 kW Hibrid inverter
10,24 kWh akkumulátor
3 fázis Aszimmetrikus működés
TOU Idősávos energiakezelés

A termékoldal szerint az 5 kW-os rendszerhez WiFi, távfelügyelet, aeroszolos biztonsági megoldás, akkumulátorfűtés és IP66-os védettségi adat is tartozik.

Midea ESS PowerInfi G2 termékoldal →

Bővíthető később a Midea ESS rendszer?

A PowerInfi G2 moduláris akkumulátorrendszerének gyártói dokumentációja különböző kapacitású konfigurációkat és bővítési lehetőségeket is ismertet.

Az utólagos bővítés azonban nem egyszerűen egy új modul megrendelését jelenti.

Ellenőrizni kell az aktuális akkumulátormodulokat, a BMS-rendszert, a hardver- és firmware-verziókat, az akkumulátorok állapotát, a szükséges bővítőelemeket és a gyártói kompatibilitási követelményeket.

A 15,36 és 20,48 kWh-s modulösszegek ezért a gyártó által dokumentált rendszerkonfigurációk alapján vizsgálható kapacitások, nem automatikusan készleten lévő vagy bármely meglévő telepítéshez korlátozás nélkül hozzáadható csomagok.

Részletes szakmai cikk: Midea PowerInfi G2 5,12 kWh akkumulátormodul és bővítés →

TELJESÍTMÉNY ÉS C-RÁTA

Elég az 5 kW-os inverter egy 20 kWh-s akkumulátorhoz?

Az akkumulátorkapacitás és az inverter teljesítménye két külön méretezési kérdés.

Egy 20 kWh-s energiatároló több energiát képes tárolni, mint egy 10 kWh-s rendszer, de ettől még az inverter maximális leadható AC-teljesítménye nem növekszik automatikusan.

Ha a rendszer névleges AC teljesítménye 5 kW, akkor a névleges teljesítményt meghaladó tartós terhelések ellátását külön kell vizsgálni.

Mit jelent a C-ráta?

A C-ráta az akkumulátor kapacitásához viszonyított töltési vagy kisütési teljesítmény jellemzésére használható.

Például egy 10 kWh-s rendszer 5 kW-os teljesítménye ideálisított arányszámként 0,5C-nek felel meg.

Elvi C-ráta-számítás

5 kW ÷ 10 kWh = 0,5C

Egyszerűsített arányszám. A tényleges akkumulátoros C-rátát a gyártó által megadott DC-oldali áram- és teljesítménykorlátok, az akkumulátorfeszültség, a hőmérséklet és a BMS alapján kell ellenőrizni.

Miért fontos az aszimmetrikus háromfázisú működés?

Háromfázisú háztartásoknál a villamos fogyasztás gyakran nem egyenletesen oszlik meg a fázisok között.

A Midea ESS PowerInfi G2 aszimmetrikus működése megfelelő rendszerkialakítás mellett segíthet a fázisonként eltérő terhelések kezelésében.

A konkrét fázisonkénti teljesítményhatárokat azonban a választott inverter műszaki dokumentációja alapján kell ellenőrizni.

Hőszivattyú, indukciós főzőlap, elektromos autótöltő vagy más nagy teljesítményű fogyasztó esetén ez különösen fontos.

TARTALÉKELLÁTÁS

Hány órára elég a 10,24 kWh-s Midea ESS áramszünet esetén?

Backup-üzemre történő méretezésnél más kérdések merülnek fel, mint a nappali napelemes energia esti eltárolásánál.

A kivitelezőnek először meg kell határoznia, mely fogyasztókat szükséges tartalékellátással biztosítani.

Ilyenek lehetnek például meghatározott világítási körök, hűtőszekrény, router, vezérlések vagy más kritikus berendezések.

Egyszerű backup-számítás

Tegyük fel, hogy a kijelölt tartalékellátási kör fogyasztása átlagosan 1,2 kW, és a cél legalább 6 órás ellátás.

SZEMLÉLTETŐ BACKUP MÉRETEZÉS

1,2 kW × 6 óra = 7,2 kWh

Ha a névleges kapacitás 80%-át tervezzük felhasználni, és további 90%-os egyszerűsített rendszerfaktorral számolunk:

7,2 ÷ (0,80 × 0,90) = 10 kWh

Ebben az elvi példában egy 10,24 kWh-s névleges rendszer megfelelő kiindulópont lehet.

A tényleges backup-üzemidőt a kezdeti akkumulátortöltöttség, a kijelölt tartalékellátási kör, az inverter backup-kimenetének teljesítménye, a fázisterhelés és a berendezések induló terhelése is befolyásolja.

A backup-kimenet nem jelent automatikus teljes házas szigetüzemet

A tartalékellátás kialakítását a konkrét inverter, akkumulátor, hálózati védelem és kijelölt fogyasztók szerint kell megtervezni. A névleges tárolókapacitás önmagában nem garantál meghatározott áramszüneti üzemidőt.

TOU ÉS ENERGIAÁTHELYEZÉS

Midea ESS TOU és D-tarifa: segíthet az időzített energiatárolás?

A Midea ESS rendszerek TOU, azaz Time of Use funkciója lehetőséget ad meghatározott időablakokhoz igazított energiakezelési stratégiák kialakítására.

A TOU szerepe különösen érdekes lehet akkor, amikor a napelemes termelés és a fogyasztás jelentős része különböző napszakokra esik.

Midea ESS – szemléltető napi energiafolyamat

Délelőtt Növekvő PV-termelés
Napközben Akkumulátortöltés többletenergiából
Este Tárolt energia felhasználása
Éjszaka SOC-tartalék és időzítések kezelése

Egyszerűsített szemléltető példa, nem automatikus gyári üzemmód vagy garantált energiaáramlás.

Mit jelent a D árszabás 2027-től?

Az MVM Next tájékoztatása szerint a D árszabás legkorábban 2027. január 1-jétől alkalmazható.

A kedvezményes fogyasztási sávig fix díj alkalmazandó, míg a sávhatár feletti fogyasztás elszámolása a piaci villamosenergia-árakhoz igazodik.

Megfelelő feltételekkel az időzíthető fogyasztás és az energiatárolás szerepe ezért növekedhet.

A tarifa azonban nem minden felhasználási helyen választható, és a rugalmas árak emelkedése pénzügyi kockázatot is jelent.

A Midea ESS TOU nem automatikus HUPX-árkövetés

A TOU időablakok szerinti töltési és kisütési funkció. A dinamikus tőzsdei árak automatikus követéséhez szükséges kompatibilis vezérlés és interfész külön ellenőrzést igényel. A D árszabás jelenleg szaldóelszámolású HMKE esetén nem választható.

OETP ÉS WEKERLE+ 2027

OETP: miért fontos a legalább 10 kWh-s energiatároló?

Az Otthoni Energiatároló Program 2026 műszaki feltételrendszere legalább 10 kWh névleges tárolókapacitást ír elő, a felhívásban meghatározott műszaki tűréshatárral.

A Midea PowerInfi G2 két darab 5,12 kWh-s akkumulátormodulból kialakított 10,24 kWh-s rendszerkapacitása meghaladja ezt a névleges minimumot.

A teljes rendszer pályázati megfelelősége azonban nem csak a kapacitástól függ. A távvezérelhetőséget, a megfelelő hibrid invertert, a DC-oldali kapcsolódást és az egyéb felhívási követelményeket külön kell igazolni.

5 kW inverter mellé mennyi napelem telepíthető OETP-ben?

Az új napelemes rendszerre vonatkozó jelenlegi OETP-feltétel szerint a modulmező névleges teljesítménye legfeljebb az inverterteljesítmény 120%-a lehet.

5 kW-os inverter esetén

5 × 1,20 = 6 kWp

Ez az OETP új rendszeres célterületének jelenlegi teljesítménykorlátjából következik, nem feltétlenül az inverter gyártói maximális PV-bemeneti teljesítményéből.

Miért számít néhány watt is a napelemmodul kiválasztásánál?

A Landriano kínálatában a Hanersun 460 W és a Q-SUN 465 W modul is megtalálható.

Az OETP 6 kWp-es példakorlátjánál a darabszám kis különbsége is fontos lehet.

ModuldarabszámHanersun 460 WQ-SUN 465 W
10 db 4,60 kWp 4,65 kWp
12 db 5,52 kWp 5,58 kWp
13 db 5,98 kWp 6,045 kWp

A 13 darab Hanersun 460 W modul névleges teljesítménye 5,98 kWp, míg 13 darab Q-SUN 465 W modulé 6,045 kWp.

Ezért egy 6 kWp-es korlátnál a Q-SUN 13 modulos összeállítása már meghaladja az elvi felső határt, míg a Hanersun 13 modulos mezője névleges teljesítmény szerint alatta marad.

A villamos stringméretezés, a moduladatok és a teljes pályázati megfelelőség ettől függetlenül külön ellenőrzendő.

Wekerle+ 2027: támogatható az akkumulátor?

A Wekerle+ energetikai felújítási program jelenleg közzétett tájékoztatója nevesíti a napelemes fejlesztés lehetőségét, de az akkumulátoros energiatároló önálló elszámolhatóságát nem tisztázza.

A Wekerle+ és az OETP különböző konstrukció. Az egyik program műszaki megfelelése nem jelent automatikus támogatási jogosultságot a másik programban.

Hivatalos források: Otthoni Energiatároló Program és Wekerle+ energetikai felújítás.

GAZDASÁGOSSÁG ÉS ÖNFOGYASZTÁS

Megéri a 20 kWh-s energiatároló a 10 kWh-s helyett?

A nagyobb energiatároló több energiát tud tárolni, de az előny tényleges kihasználásához elegendő töltési energia és későbbi fogyasztás is szükséges.

A megtérülési számítás során nem a névleges kapacitáskülönbséget kell közvetlenül forintra váltani, hanem az évente ténylegesen áthelyezett villamosenergia-mennyiséget kell meghatározni.

Milyen tényezőket tartalmazzon a gazdaságossági számítás?

  • A tároló és a teljes kapcsolódó rendszer beruházási költségét.
  • Az évente várható töltési és kisütési energiamennyiséget.
  • A tárolás és átalakítás veszteségeit.
  • Az elkerült hálózati villamosenergia-vásárlás értékét.
  • A tárolás miatt elmaradó vagy csökkenő betáplálás értékét.
  • Az akkumulátor öregedését és az üzemeltetési feltételeket.
  • A tarifák, díjak és a fogyasztási profil lehetséges változásait.
  • Az esetleges támogatást és annak elszámolási feltételeit.

Az energiatároló értékének alapképlete

Éves pénzügyi előny ≈ elkerült hálózati energiaköltség – elmaradó betáplálási bevétel – tárolási és egyéb járulékos költségek

Szemléltető képlet. A valós pénzügyi modellhez idősoros termelési, fogyasztási, tarifa- és akkumulátoradatokra van szükség.

Ha például a nagyobb akkumulátorkapacitás jelentős része az év nagy részében kihasználatlan marad, a többletkapacitás nem feltétlenül eredményez arányos pénzügyi előnyt.

A kivitelezőnek ezért a szükséges teljesítmény és energiatartalom mellett a beruházás várható kihasználtságát is érdemes bemutatnia a partner számára.

KIVITELEZŐI MÉRETEZÉSI ADATBEKÉRŐ

Energiatároló méretezés: milyen adatokat kérj be ajánlatadás előtt?

A megfelelő Midea ESS konfiguráció kiválasztásához az éves villamosenergia-fogyasztás mellett a tényleges felhasználási szokásokat és a meglévő rendszer műszaki adatait is vizsgálni kell.

Kivitelezői ellenőrzőlista

  • ☐ Meglévő vagy új napelemes rendszer meghatározva
  • ☐ Éves villamosenergia-fogyasztás ismert
  • ☐ Napszakos fogyasztási profil rendelkezésre áll
  • ☐ Esti és éjszakai fogyasztás meghatározva
  • ☐ Nappali napelemes többlettermelés becsülve
  • ☐ Téli és nyári adatok külön vizsgálva
  • ☐ Hőszivattyú és HMV villamos igénye figyelembe véve
  • ☐ Elektromos autótöltés vizsgálva, ha releváns
  • ☐ Az energiatároló célja meghatározva
  • ☐ TOU és esetleges hálózati töltés igénye tisztázva
  • ☐ Backup-fogyasztói körök azonosítva
  • ☐ Elvárt backup-üzemidő meghatározva
  • ☐ Névleges és hasznos tárolókapacitás elkülönítve
  • ☐ SOC-tartalék és veszteségek figyelembe véve
  • ☐ Inverter tartós és csúcsteljesítménye ellenőrizve
  • ☐ Háromfázisú terhelések és fáziskorlátok vizsgálva
  • ☐ PV stringfeszültség és MPPT-áramhatárok ellenőrizve
  • ☐ Midea ESS akkumulátormodul pontos típusa ismert
  • ☐ Bővítésnél hardver, BMS és firmware kompatibilitás ellenőrizve
  • ☐ Akkumulátor telepítési helye megfelelő
  • ☐ Hálózati és mérési feltételek ellenőrizve
  • ☐ Szaldó vagy bruttó elszámolás tisztázva
  • ☐ OETP vagy Wekerle+ feltételek külön ellenőrizve
  • ☐ Aktuális gyártói dokumentáció rendelkezésre áll
  • ☐ A várható gazdasági előny idősoros adatokkal becsülve
  • ☐ LANDRIANO nagykereskedelmi ajánlat egyeztetve

Mit küldj a Landriano értékesítőinek?

Az ajánlatkéréshez érdemes megadni a napelemes rendszer invertertípusát, teljesítményét, fázisszámát, az energiatárolás kívánt célját, a tervezett akkumulátorkapacitást és az esetleges későbbi bővítési igényt.

Meglévő rendszernél a készülékek pontos típuskódja és a csatlakozási feltételek is fontosak.

LANDRIANO · MIDEA ESS B2B NAGYKERESKEDELEM

Midea ESS energiatárolót keresel a következő projektedhez?

PowerInfi G2 és HiEnergy All-in-One rendszerek, 10,24 kWh-s kész csomagok, bővítőmodulok, Hanersun és Q-SUN napelemek, valamint LAND-TECH tartószerkezetek.

A Landriano napelemes kivitelezőknek, villanyszerelő cégeknek és viszonteladóknak kínál nagykereskedelmi beszerzési lehetőséget.

Küldd el a projekt műszaki adatait, az inverterteljesítményt és a szükséges energiatároló-kapacitást, hogy kollégáink egyeztethessék a megfelelő Midea ESS konfigurációkat!

A Landriano Kft. kizárólag cégeket és egyéni vállalkozókat szolgál ki. Az aktuális árak, készletek és bővítési lehetőségek egyeztetendők.

GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK

Gyakori kérdések az energiatároló méretezéséről

Mekkora energiatároló kell egy 5 kW-os napelemes rendszerhez?

A megfelelő kapacitást a nappali napelemes többlet, az esti és éjszakai fogyasztás, az SOC-tartalék, a veszteségek és a backup-igény határozza meg. A Midea ESS 10,24 kWh-s konfigurációja jó kiindulópont lehet, de a 15,36 vagy 20,48 kWh is vizsgálható nagyobb, rendszeresen kihasználható tárolási igény esetén.

Elég a 10 kWh-s energiatároló egy családi házhoz?

Több családi házas fogyasztási profilhoz megfelelő kiindulópont lehet, de az éves és napszakos fogyasztási adatok nélkül nem dönthető el biztosan. A hasznosítható kapacitást és a napelemes többletenergiát is vizsgálni kell.

Mi a különbség a 10,24 és 15,36 kWh-s energiatároló között?

A 15,36 kWh-s rendszer névleges energiatartalma 50%-kal nagyobb a 10,24 kWh-s rendszerénél. Ez önmagában nem jelent 50%-kal nagyobb megtakarítást, mert a tényleges kihasználtság a termelési és fogyasztási profiltól is függ.

Megéri 20 kWh-s energiatárolót venni 5 kW-os inverter mellé?

Akkor lehet indokolt, ha a nagyobb tárolókapacitásnak rendszeres, kimutatható szerepe van a fogyasztásban, a backup-ellátásban vagy az energiakezelési stratégiában. A nagyobb kapacitás nem növeli automatikusan az inverter 5 kW-os névleges teljesítményét.

Miért nem elég az éves villamosenergia-fogyasztás az akkumulátorméretezéshez?

Az éves kWh-fogyasztás nem mutatja meg, hogy a háztartás mikor használja az energiát. Az energiatároló megfelelő méretezéséhez az időbeli fogyasztási profil, a napelemes termelés és a későbbi felhasználási igény együttes vizsgálata szükséges.

Mekkora akkumulátor kell hőszivattyú mellé?

A hőszivattyú villamos energiafelvételét a valós üzemállapotok és az időjárás alapján kell becsülni. A tároló méretét a fogyasztási profil, a téli PV-termelés, a kívánt tartalék és az inverter teljesítménykorlátjai szerint kell meghatározni.

Mi a különbség a névleges és a hasznos akkumulátorkapacitás között?

A névleges kapacitás a gyártó által megadott energiatartalom. A ténylegesen felhasználható energia függ a megengedett töltöttségi tartománytól, a tartalékbeállításoktól, a rendszerhatásfoktól és az üzemi körülményektől.

Hány darab Midea PowerInfi G2 5,12 kWh-s modul kell 10,24 kWh-hoz?

Két darab MEB2-B5H-AIO akkumulátormodul névleges energiatartalma 2 × 5,12 = 10,24 kWh. A teljes működő rendszerhez megfelelő inverter, akkumulátorfelügyelet és gyártói rendszerkialakítás szükséges.

Hány Midea akkumulátormodul szükséges 15,36 kWh-hoz?

Három darab 5,12 kWh névleges kapacitású, megfelelő rendszerplatformhoz tartozó modul matematikai energiatartalma 15,36 kWh. A gyártó által jóváhagyott komplett konfiguráció és a szükséges rendszerelemek külön ellenőrzendők.

A Midea PowerInfi G2 bővíthető később?

A gyártói dokumentáció moduláris kialakításokat és bővítési eljárásokat ismertet. Az utólagos bővítéshez azonban a modulok, a BMS, a hardver, a firmware, az akkumulátorállapot és a szükséges tartozékok kompatibilitását ellenőrizni kell.

Azonos a PowerInfi G2 és a HiEnergy 5,12 kWh-s akkumulátormodulja?

Nem. A MEB2-B5H-AIO PowerInfi G2 modul és a MEB-B5H-AIO HiEnergy modul két külön rendszerplatform része. Azonos névleges kapacitásuk nem jelent automatikus kompatibilitást.

Mekkora energiatároló kell az OETP pályázathoz?

A jelenlegi Otthoni Energiatároló Program legalább 10 kWh névleges tárolókapacitást ír elő meghatározott műszaki tűréshatárral. A teljes pályázati megfeleléshez további inverter-, csatlakozási, vezérlési és jogosultsági feltételek is tartoznak.

Támogatható a Midea ESS a Wekerle+ 2027 programban?

A jelenleg közzétett Wekerle+ tájékoztató a napelemes fejlesztést nevesíti, de az önálló akkumulátoros energiatárolás elszámolhatóságát nem tisztázza. A konkrét Midea ESS rendszer támogathatóságát csak a végleges feltételek alapján lehet megállapítani.

Mi a Midea ESS TOU funkciója?

A TOU a töltés és kisütés időablakok szerinti ütemezését segítő energiakezelési funkció. Nem jelenti automatikusan a piaci villamosenergia-árak követését vagy a garantált költségmegtakarítást.

Hol kérhető Midea ESS nagykereskedelmi ajánlat?

A Landriano Kft. Midea ESS PowerInfi G2 és HiEnergy rendszereket, bővítőmodulokat és kapcsolódó napelemes komponenseket kínál kivitelezőknek és viszonteladóknak. Az aktuális konfigurációkról a landriano.hu oldalon kérhető ajánlat.

Összegzés: a megfelelő energiatároló nem feltétlenül a legnagyobb akkumulátor

Egy 5 kW-os napelemes vagy hibrid inverteres rendszerhez a megfelelő akkumulátorméret a fogyasztási profiltól, a napelemes többlettermeléstől és az energiafelhasználási céltól függ.

A Midea ESS PowerInfi G2 10,24 kWh-s konfigurációja több családi házas projekt számára releváns kiindulópont lehet.

A nagyobb, 15,36 vagy 20,48 kWh-s tárolókapacitás indokoltságát a ténylegesen tárolható és később felhasználható energia alapján célszerű vizsgálni.

Hőszivattyús házaknál külön figyelmet igényel a téli villamosenergia-fogyasztás és a napelemes termelés időbeli eltérése.

A Midea ESS TOU-funkciója lehetőséget ad a fogyasztási szokásokhoz igazodó energiakezelésre, de a D-tarifa és a támogatási feltételek külön ellenőrzendők.

A Landriano Kft. a Midea ESS rendszerek, napelemmodulok, inverterek és kapcsolódó rendszerkomponensek nagykereskedelmi beszerzésében támogatja kivitelezői és viszonteladói partnereit.

LANDRIANO · SZAKMAI TUDÁSTÁR

Kapcsolódó szakmai tartalmak

A cikksorozat következő része

Midea ESS energiatároló telepítése és beüzemelése: helyszíni feltételek, inverter, akkumulátor, mérés, CT, monitoring, TOU és kivitelezői átadási ellenőrzőlista.

Lépjen kapcsolatba velünk!

  • 5100 Jászberény, Jásztelki út 75.
  • +36302355058
  • webshop@landriano.hu

⇦ Itt jelentkezzen be

Regisztráljon!

logo 02 2

  • Egyedi ajánlatok: Kizárólag regisztrált felhasználóink számára elérhető akciók és kedvezmények.
  • Személyre szabott termékjavaslatok: Olyan ajánlatokat kap, amelyek valóban érdeklik Önt.
  • Gyors és biztonságos vásárlás: Adatait biztonságban tároljuk, és bármikor frissítheti azokat.
  • Egyszerű rendelés: Ismételt vásárlás néhány kattintással, felesleges adatmegadás nélkül
    .